Letečtí stíhači v boji

Letečtí stíhači je skvělá britská dokumentární série, kterou vám zde přinášíme ke shlédnutí. Tento díl je zaměřený na přísně tajné zbraně zemí Osy i Spojenců. Ty měly provést překvapivé útoky a v tu či onu stranu zvrátit průběh války. A je úplně jedno ať už se jednalo o sebevražedné ponorky, pilotované raketové stíhačky, nebo rádiem… Pokračování…

Letečtí stíhači je skvělá britská dokumentární série, kterou vám zde přinášíme ke shlédnutí. Tento díl je zaměřený na přísně tajné zbraně zemí Osy i Spojenců. Ty měly provést překvapivé útoky a v tu či onu stranu zvrátit průběh války. A je úplně jedno ať už se jednalo o sebevražedné ponorky, pilotované raketové stíhačky, nebo rádiem řízené bezpilotní bombardéry.

Nádhernou ukázkou takové špičkové techniky je v Německý Messerschmitt Komet poháněný proudovým motorem. Byla to první stíhačka s tímto pohonem svého druhu. Letoun měl na tehdejší dobu neuvěřitelný tah 16,5 kN. Komet při rozjezdu rychle dosáhl rychlosti 320 kilometrů v hodině. Ve výšce 70 metrů pilot odhodil vzletový vozík a zrychlil na 650 kilometrů v hodině. Po dosažení této rychlosti pilot silně přitáhl a přešel do prudkého stoupání pod úhlem 60 až 70 stupňů. Při obrovském tahu raketového motoru trvalo stoupání do výšky 12 000 metrů tři až tři a půl minuty. Takovému výkonu se žádný jiný letoun ani nepřibližoval. Pilot Kometu mohl pálit z dvojice 30 milimetrových kanónů v kořenech kří del. Kdyby byla tato zbraň nasazena včak mohla ovlivnit události celé války.